POWER JÓGA

Středa18.00 - 18.55Power jógaJana

Jak mě překvapila čaturanga
Jana Zajíčková

Většina z nás si při vyslovení pojmu jóga (a je jedno, že před tím je uvedeno slovo „power“= síla) představí nepřirozeně zkrouceného člověka meditujícího v poloze lotosového květu, šlachovitého vegetariána, který neuznává nic než pravidelné cvičení a každodenní očistu těla. A tak si řeknete: „To není nic pro mě!!“ A to byl i můj názor. Jen ale do té doby, než jsem navštívila první hodinu power jógy. Tak si přečtěte, jak jsem se mýlila:

Jako dlouholetá cvičitelka aerobicu jsem si myslela, že mě nemůže nic překvapit, já blázen jsem si stoupla do první řady. V té době jsem již měla zkušenosti s hathajógou, kterou jsme pro zpestření cvičily na našich týdenních akcích u moře a občas jsem ji pro potěšení a uklidnění cvičila doma. Tak jsem si myslela, že mě nemůže nic překvapit … a pak to přišlo: První minuta – dobrý (dýchání zhluboka, úklony hlavy), druhá minuta – dobrý (hluboký předklon, zjišťuji, že mám trošku zkrácenou zadní stranu stehen..), třetí minuta – docela dobrý (dámský klik, kobra – prohnutí), čtvrtá minuta – ujde to (pánský klik který nazývají čaturanga), pátá minuta – cože? (čaturanga podruhé, kolik jich bude? Zvládnu jen 10 kliků!), šestá minuta – to není možné! (v této minutě se čaturanga stihla dokonce dvakrát!), sedmá minuta – proč jen jsem se hrnula do první řady! (čaturanga po páté, šesté, sedmé …), osmá minuta – pomoct!, devátá minuta – polil mě horký pot (čaturanga patří do sestavy pozdravu slunci, který se bude provádět během následující půl hodiny!!!), následující chvíle probíhaly v podobném duchu, jen se mi zdálo, že už nemůžu vydržet ani minutu – a vydržela jsem! Odměnou mi byly následující části hodiny, kdy jsme se nejprve příjemně protahovali ve stoji a pak jsme přešli na zem a tam to bylo úúúžasné! Mé oblíbené posilování břišních svalů, rotační cviky na páteř, uvolňování celého těla… a nakonec, a to byl teprve ten pravý balzám, přišla relaxace v lehu na zádech, kdy jsem málem usnula a skvěle se přitom zregenerovala. Nakonec mi ta hodina nepřišla zas až tak náročná. Pravé účinky cvičení se ovšem projevily až následující den, kdy jsem cítila snad každičký sval na svém těle. Byl to ale skvělý pocit, objevila jsem svaly, které jsem snad nikdy předtím nepoužívala. A od té doby patří power jóga do mého života, už jsem zacvičila stovky a stovky čaturang a nedám na ně dopustit!

Přijďte i Vy vyzkoušet účinky power jógy do Pavla Clubu! A nebojte se, Vy tu první hodinu zvládnete určitě lépe než já, čaturangy přijdou až po deseti minutách cvičení…

Power jóga vznikla zhruba v 80. letech 20. století ve Spojených státech. Je to metoda, která byla vyvinuta pro širokou veřejnost, pro ty, kteří se nechtějí věnovat jogínské meditaci a fyzicky a psychicky náročným pozicím. Bude se líbit všem, kteří nechtějí striktně dodržovat pravidla a nařízení, ale chtějí cvičit. Při tomto cvičení trénujete celé tělo, koncentrujete se, zpevníte svalstvo a vzápětí přichází protažení a uvolnění. Vše doprovází hluboký a pravidelný dech, který tělo zahřívá.CHI-TONING

Brzy opět v Pavla Clubu!

„Program budoucnosti z minulosti“

Chi-toning patří mezi nejnovější formy cvičení v oblasti Body and Mind. Jedná se o dynamické cvičení, které využívá prvků z power jógy, Pilates, Pěti Tibeťanů, Strečinku, Výrazového tance atd. Hodí se pro ženy i muže, jakéhokoliv věku i trénovanosti.

Hlavními body chi-toningu jsou na jedné straně hlavně relaxační prvky - protažení svalů, uvolněné páteře a kloubů, odbourávání stresu, na druhé straně potom intenzivní posilovací cvičení pro svaly středu těla. Cvičení působí velmi pozitivně na mysl i tělo.

Přínosy ze cvičení:
Zvýšení: vytrvalosti, síly, pohyblivosti, ohebnosti, koncentrace
Zlepšení: držení těla, dýchání, psychické a fyzické rovnováhy, vitality
Vyrovnání a doplnění tělesné energie
Odstranění stresu

PORT DE BRAS

Středa17.00 – 17.55PDB + BOSSU corePavla

Port De Bras je zcela nová lekce body nad mind, která byla vytvořena před několika lety ruským tanečníkem a choreografem Vladimirem Snežikem a španělským instruktorem a trenérem Juliem Papim.

Jde o cvičební program vycházející z pohybů klasického i moderního tance, které jsou doplněny pohyby pro přirozené a šetrné posílení i protažení svalů celého těla. Port De Bras je tanečně-kondiční trénink pro všechny, tzn. nejde o lekci pro tanečníky, ale pro běžnou veřejnost. Charakteristickými znaky lekce Port De Bras je přizpůsobení obtížnosti široké klientele, postupný způsob výuky, respektování fyziologického rozsahu pohybů, důraz na pozitivní zdravotní aspekty jednotlivých pohybů atd.

Důvodů, proč Port De Bras vyzkoušet, je celá řada. Toto cvičení přináší rozvoj pohybové koordinace, estetiky pohybu, smyslu pro rytmus, kontroly pohybů a držení těla. Port De Bras je inspirováno poznatky z moderních fitness disciplín a zdravotního cvičení, jejichž cílem je zlepšovat schopnost správného zapojení hlubokých i povrchových svalů podílejících se na správném držení těla a správných pohybových stereotypech. Protože většina sekvencí Port De Bras je prováděna ve stoje, učí klienty správně zapojovat svaly právě v těchto polohách, které se rovněž nejčastěji vyskytují v běžném životě. Jako ostatní lekce Body and mind přináší i tato psychickou relaxaci, a to díky estetice plynulých pohybů v harmonickém souladu s jedinečně motivující a zároveň i zklidňující hudbou, hlubokému pravidelnému dechu a koncentrací na vlastní tělo a jeho pohyb.

Pilates

Pondělí17.30 - 18.25BOSSU Dynaso PILATESTereza
Úterý17.00 - 17.55PilatesTereza
Čtvrtek17.30 - 18.25BOSSU Dynaso PILATESTereza
Čtvrtek19.00 – 19.55PilatesMíša

Pilates je cvičení ve velmi pomalém tempu, při kterém se posilují a formují komplexně celé svalové skupiny. Trénuje se správné držení těla, zlepšuje se flexibilita a rovnováha, za zvuků příjemné hudby dochází k harmonizaci těla a ducha. Většina cviků se bude provádět s pomocí malého míčku – overballu, který napomáhá správnému provádění poloh.

Metodu pilates vyvinul před cca 70 lety Joseph H. Pilates. Pan Pilates trpěl astmatickou chorobou a revmatickou horečkou. Jeho zdravotní stav a nutnost pravidelného cvičení bylo podnětem pro jeho pozdější vtah ke cvičení a k sestrojení speciálních odporových zařízení (připomínajících dnešní posilovací stroje), která procvičovala postiženou část těla. Metoda Josepha Pilatese pomáhala vytvořit zdravého ducha ve zdravém těle a od svého počátku slavila úspěchy. V roce 1926 si Joseph Pilates se svou ženou otevřel první studio v New Yorku. Tam získal mnoho příznivců i ze strany slavných osobností. Dnes metoda spočívá v maximalizaci prožitku při cvičení. Celý průběh cvičení se odehrává hlavně na podložce, kde si při provádění cviků snažíme uvědomit celé své tělo a podle toho s ním i pracujeme. Na rozdíl od některých metod, které se soustřeďují jen na jednotlivé svaly a svalové skupiny, Pilates respektuje tělo jako pracující celek. Cviky navozují pozitivní pocity, minimalizují stres a napětí, zlepšují krevní oběh a celkově kladně působí na optimální stav organismu.

Technika cvičení vychází z centra síly, které se nalézá ve středu trupu několik centimetrů pod pupkem. Každý pohyb je iniciován z tohoto centra. Metoda ovlivňuje i ty nejhlubší svalové vrstvy a posílí je bez pocitu bolesti. Metoda Pilates nepaří mezi aerobní aktivity, které čerpají energii z tuků, přesto formuje postavu! Pilates sice nikomu radikálně nezmění postavu, ale tu vaši při pravidelném a vytrvalém cvičení překvapivě vylepší a vymodeluje vám štíhlé a dlouhé svaly.

Pilates Pilates Pilates Power jóga Power jóga Power jóga Power jóga